top of page

Pilates'in faydaları nelerdir?

Güncelleme tarihi: 10 May 2021

Pilates disiplininde egzersizlerin çok sayıda tekrar edilerek bedeni yorulması değil, kas iskelet sisteminin doğru ve doğal formlarını kullanarak postür dengesinin sağlanması üzerine bir anlayış vardır.


Kaslarımız onları kullanmadıkça zayıflar ve esnekliğini kaybederek güçsüzleşir. Pilates ile zayıflayan kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlamak, onları daha sağlıklı hale getirmek mümkün. Pilates egzersizleri ile kas yapısını sağlamlaştırmak aynı zamanda duruş bozukluklarını giderme ideal omurga yapısına ulaşmak istiyoruz.


Joseph Pilates zihinsel ve fiziksel sağlığın birbirini desteklediği ve geliştirdiği yönündeki düşünceleriyle, aynı zamanda yarattığı metodun temelini oluşturmuştur. Hareketler; konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik ve nefes olarak belirlenen 6 prensip üzerinde yoğunlaşır.
Pilates ile zayıflamak mümkün iken kas yapısını zenginleştirmek ve sıkılaştırmak da mümkün. Sağlıklı bir beden algısında hem form tutmayı hem de kilonuzu korumayı hedefleriz.


Metoda özgü geliştirilen aletler ve ekipmanlar hem yay direncini kullanarak kasın ihtiyacı olan direnci sağlar hem de omurganın doğal formlarında çalışabilmesi için onu destekler. Pilates metodu size sağladığı tüm bu altyapısı ile bedeninizi yeniden inşa eder ve bunu en eğlenceli, en güvenilir ve yaratıcı şekilde sunar.


Kemik erimesi, Osteoporoz, Skolyoz, Kronik sırt ağrısı, Kifoz gibi ortopedik rahatsızlıklarda aletli pilates ile ihtiyaca uygun bir fizik tedavi ve rehabilitasyonu programı oluşturulur.

Günümüzde Pilates, pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.


Fizyoterapist ve Pilates Eğitmeni

Selin Gelir

49 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page